Proč studovat homeopatii?

Homeopatie je pravděpodobně ten nejkomlexnější léčebný systém. Lidské tělo má úžasnou schopnost regenerace a právě pomocí homeopatie ji může aktivovat. Konvenční medicína má své velké limity. Umí zachraňovat životy při nehodě, ale neumí si poradit s vážnými chronickými problémy ani s prořezáváním zoubků u novorozeňat.

    Homeopatie nabízí cestu jak se dostat ze začarovaného kruhu, který konvenční medicína za posledních 100 let vytvořila. Lidé již v mladém věku trpí mnoha potížemy, které potlačují pomocí hormonů, antidepresiv apod. Homeopatie je cesta, která v budoucnu může zbavit lidi závislosti na konvenčních lécích. Ale ještě důležitější je, že to dělá zpsobem, který navrací lidem harmonii. Pomocí homeopatie se člověk může osvobodit od nemocí tak, že se může věnovat věcem, ve kterých mu nemoc bránila.

    V této době, kdy se populace stává stále nemocnější je to jeden z nejlepších způsobů, jak navrátit zdraví společnosti. Pojďte se s námi podílet na tom, co je tak důležité pro budoucnost lidí i celé Zěme.


Proč tato škola?

Proniknout do tajů celostní (konstituční) homeopatie je náročné a velmi záleží na tom, jakým způsobem do těchto tajů pronikáme. Pohled, který v naší škole nabízíme, vychází ze směru, kterým se ubírá homeopatie posledních desetiletí. Na jedné straně je důležité se učit od starých mistrů, kteří působili před sto i dvěstě lety, ale poznání psychologie se za posledních sto let výrazně změnilo. Také se však změnil i výskyt symptomů, mnoho symptomů je potlačováno pomocí léků a fyzický obraz je zastřený. Ještě navíc existuje výrazná toxická zátěž, která nám také mění a vytváří nové symptomy a může měnit i celkový vnější obraz. Proto je velmi důležité rozšiřovat naše homeopatické poznání. Jednak můsíme jít dál směrem ke skutečnému poznání psychologie homeopatických obrazů, ale současně musíme i vnímat to, co se děje s lidským zdravím vlivem alopatie a změnou prostředí, včetně toxicity posledních desetiletí. Současně je však také důležité znát přesahy do mnoha dalších současných terapií a i se v nich orientovat.

    V tom je právě naše škola jedinečná, neboť tento komplexní a moderní pohled nabízí svým studentům.


Co vše děláme?

Postgraduální studium vzniklo v roce 2012 právě pro to, že v Česku chyběla nadstavba základního homeopatického vzdělání, která by odrážela moderní směry v homeopatii, hluboké psychologické vnímání homeopatických léků, současný zdravotní stav populace a další přesahy v homeopatii. Kromě detailních psychologických obrazů léků se studenti dozví i o akutní homeopatické léčbě, praktické přípravě homeopatických léků, zůčastní se několika provingů, atd. Homeopatie není izolovaný obor, homeopatie má přesahy do mnoha směrů týkajících se lidského zdraví i duševního a duchovního poznání. Proto se budeme zabývat i tím, co má homeopatie společného nejen s východními naukami, ale například i astrologií apod. Podrobnější informace se dozvíte v textu Postgraduální studium. Studium je určeno absolventům homeopatických škol, ale i pokročilejším samoukům a nově i absolventům Základů homeopatie.

    Základy homeopatie vznikly v roce 2016 jako on-line škola. Probíhá převážně jednou týdně dvě hodiny v pondělí. Jsou určeny začátečníkům, ale i mírně pokročilým, kteří chtějí získat ucelený přehled základů homeopatie. Podrobněji v článku Základy homeopatie.

Lektor – homeopat Václav Hrabák

Homeopatii se věnuji od roku 2004, ale moje směřování k homeopatii začalo již dávno před tím. A to je ostatně i zkušenost mnoha z Vás. V homeopatii se snoubí mnoho směrů lidského poznání, nejen věd lékařských a léčitelských, ale i například věd přírodních, psychologie, atd. Před studiem homeopatie jsem se hodně zabýval studiem psychologie, zvláště jungiánské, ale teprve v homeopatii jsem nalezl spojení všeho čím jsem se chtěl kdy zabývat. Kromě toho jsem se zabýval vždy hudbou což mi přetrvalo dodnes, i když během třiceti let jsem od španělské kytary přes elektrickou kytaru přešel ke kytaře akustické, tampuře a tibetským mísám a v poslední době se snažím ve zdokonalování v józe.

    Své homeopatické znalosti jsem čerpal hlavně od zahraničních homeopatů, mou největší inspirací homeopatického poznání je Will Taylor, ale i řada dalších, ze kterých bych jmenoval především Chaima Rozenthala, Mishu Norlanda, Davida Littla, Paula Herscua, Luca Scheppera, Iana Watsona, Kima Eliu, Massima Mangialavoriho, Jonatana Shora, Jeremiho Shera a Jana Scholtena. A samozřejmě Samuela Hahnemanna!

    Homeopatie je pro mě osobně cestou poznávání života, hloubek lidské duše, nahlédnutí do lidského utrpení a současně možnost od těchto utrpení pomoci. Studium homeopatie mění pohled na svět. Rozšiřuje obzory a přináší pokoru. O toto poznání se chci podělit se svými studenty.

Václav Hrabák – Meltingpot (Colors of Ostrava 2016)

Historie školy

Škola Universum homeopathicum vznikla v roce 2012. Od té doby prošlo "škamnami" této školy desítky studentů.

    Kromě pravidelných hodin proběhlo několik tématických seminářů a samostatných letních škol. V roce 2015 jsme společně s Brněnskou školou Uroboros pořádali letní školu s americkým homeopatem Willem Taylorem, M.D., na kterou navazoval homeopatický výlet do Jeseníků. S Ivou Valentovou jsme se na mohli zůčastnit samostatných víkendových seminářů na téma "Homeopatie, umírání a smrt" a "Homeopatie, těhotenství a porod". S MVDr. Michalem Jiřičkou proběhl seminář "Homeopatie pro veterinární praxi". V roce 2016 jsme v rámci letní školy navštívili Pražskou botanickou zahradu s homeopatickým výkladem ke květinám.

    Studenti se také účastnili řady zkoušek homeopatických léků - provingů. Na vlastní kůži jsme si zkusili, jak se cítí člověk, který potřebuje lék například ze srnce. Dalšími zkoušenými léky byly například: Výr velký (Bubo bubo), Káně lesní, Plameňák, Křemelina, Šungit, Olibanum sacrum, Sibiřský cedr (Pinus siberica), Kalium iodatum, Viola lutea subsp. sudetica.